Olağanüstü Koşullar ve Sosyal Müzik

#Evdekal döneminde, 3 yıldır özenle geliştirdiğimiz ve bugüne kadar yaklaşık 3000 farklı kişiyle yaptığımız Sosyal Müzik fiziksel atölyelerini durdurmak zorunda kalmıştık. Herkes gibi bizim de adapte olmakta zorluk yaşayacağımız bu yeni düzende, Sosyal Müzik'i dijitalde nasıl yaşatabileceğimize dair beyin fırtınası yaptıktan sonra, hem kendimize hem de bizi takip eden insanlara iyi gelebilecek yaratıcı ve sürdürülebilir bir karar aldık.

Normalde 21 Mart’ta Yapı Kredi Bomontiada’da yapılması planlanan fiziksel Sosyal Müzik Atölyesi'ni kendi evlerimizden Instagram canlı yayını şeklinde takipçilerimizle birlikte yapmayı organize ettik. Günün anlam ve önemine uygun bir konu bulmamız gerekiyordu: ''Bugün ne yapmayı planlıyordun, şimdi ne yapıyorsun?'' sorusunu sormaya karar verdik. Canlı yayında katılımcılar bu soruya cevaplarını yorum olarak bize gönderdiler, biz de bu yorumları o anda doğaçlama şarkı şeklinde söyledik. Yayından sonra da bu yorumları toplayıp söze çevirerek ilk haftanın şarkısını hazırladık ve yayınladık. Böylece, Sosyal Müzik ekibi olarak dördümüzün seslendirdiği Instagram Kolektif Şarkıları konsepti ortaya çıktı: Kolektif bilinçten çıkan ilhamla doğan şarkılar…Pandemi dönemi boyunca, dördümüz de kendi evlerimizden çekimleri yaparak her hafta yeni bir şarkı ürettik ve bu sayı geçen hafta itibariyle bir müzik albümündeki ideal sayı olan 12 video klipli şarkıya ulaştı. İlerleyen günlerde spotify gibi dijital mecralarda bu şarkıları yayınalyacağız.


Anneler gününde hazırladığımız şarkı viral video haline geldi. Evden çıkma yasağının uygulandığı dönemde annesini fiziksel olarak göremeyen bir çok insan, bizim videonun altına annesinin ismini etiketledi. Videonun yayılması bizim instagram hesabımızı aşarak WhatsApp, Facebook ve Twitter gibi mecralara da yayıldı. Viral olmak şaşırtıcı ve güzel bir hismiş.


Bu içerikler bazı markaların da dikkatini çekti. Türkiye’nin lastik sektörü lideri Brisa ve Bausch and Lomb distribütörü "Origin Optical Group" dörtlü videolarımızı kendileri için uyarlamamızı istediler.İlk reklam içerikli müzik klibini "Origin Optical Group" için çektik. Söz, müzik ve video prodüksiyonu bize ait olan film, bir gözlüğün insanı ne kadar değiştirdiğini anlatıyor :)


İkinci videomuzu ise Brisa / Bridgestone Sabancı’nın sosyal sorumluluk ödülü için hazırladık. Dünyanın en önemli çevre ödülü olan CDP iklim lideri ödülünü kazanan Brisa’nın kapsayıcı sloganı: “Brimiz Hepimiz İçin". Bu projenin sesi olmak bizi çok iyi hissettirdi.Sonuç olarak #EvdaKal dönemini verimli hale getirmeyi başarabildik. Olağanüstü koşullarda yaratıcı olmak için çalışıp, sürdürülebilir bir konsept ortaya çıkartmaktan ötürü çok mutluyuz.